Pooperačná starostlivosť o rany a jazvy

Nenápadne umiestnená jemná bledá jazva je dôležitou „vizitkou“ plasticko-chirurgického zákroku. Pooperačná starostlivosť o rany a následne jazvy preto tvorí veľmi dôležitú a neoddeliteľnú súčasť liečby v plastickej chirurgii.

Pokiaľ plastický chirurg neurčí inak, mali by byť rany až do odstránenia stehov udržiavané v suchu a čistote. Obvykle po dvoch dňoch od operácie je možné u menších zákrokov (napr. po odstránení „znamienok“) odstrániť z rany krytie. Pokiaľ je rana na nekrytých častiach tela – najmä na hlave a krku – možno ranu cez deň ponechať voľne na vzduchu. Na noc ju potom je potrebné prelepiť náplasťou, aby v spánku nedochádzalo k dráždeniu mechanickým trením o vankúš. Na iných častiach tela je dobré mať rany stále prelepené náplasťou, aby nedochádzalo k mechanickému dráždeniu rán o oblečenie. Rany nie je vhodné namáčať. Preto napr. sprchovanie odporúčame s ranami prelepenými vodeodolnými („water-proof“) náplasťami, ktoré je možno kúpiť v lekárňach. Po odstránení stehov sa rany umývajú 2xdenne 3-5 minút vlažným odvarom z repíka event. kamiliek. Nakoľko tieto roztoky vysušujú okolitú kožu, je potrebné natierať ju mastným krémom (napr. Maryna, Indulona, Nivea). Po 2-3 dňoch, keď sa z rany zlúpnu chrastičky, už nie sú repíkové kúpele potrebné. Možno začať s cielenou strostlivosťou o jazvy.

Hojenie jazvy prebieha v štyroch štádiách, kde poslednou fázou je fáza tzv. „vyzrievania“. Preto je jazva spočiatku ružovočervená a na pohmat hrubšia. Neskôr postupne ako „vyzrieva“ bledne a stáva sa na pohmat jemnou. Trvanie doby „vyzrievania“ môže byť 6-18 mesiacov – jedná sa o individuálny proces špecifický pre každého pacienta. Vzhľad jazvy preto obvykle môžeme považovať za definitívny asi po roku od operácie. Procesu „vyzrievania“ jazvy môžeme do určitej miery napomôcť tlakovými masážami jazvy event. lokálnou aplikáciou silikonizovaných gélov alebo silikónových plátkov. Tlakové masáže je potrebné vykonávať viackrát denne po dobu cca 5-10 minút miernym tlakom palca event. prstov na jazvu. Používanie silikonizovaných gélov a silikónových plátov je najúčinnejšie u ľudí so sklonom k tvorbe hypertrofických (vypuklých) jaziev avšak napomáha „vyzrievaniu“ jaziev každého typu.