Významnou vlastnosťou kože je elasticita a schopnosť regenerácie. V dospelosti dochádza k obmedzeniu týchto vlastností. Koža je poškodzovaná slnečným žiarením, chemickými látkami, alkoholom, cigaretovým dymom, extrémnym počasím a stresom. Objavujú sa vrásky. Tieto zmeny možno pozorovať najmä v oblasti tváre, kde sa im aj venuje najviac pozornosti. Denne sa stretávame s ostatnými ľuďmi a naša tvár im poskytuje prvý vnem/pocit. Ak sa cítime dobre a príjemne, prenáša sa tento pocit aj na ostatných. Starostlivosť o našu tvár nám túto spokojnosť poskytuje.

Na tvári vznikajú vrásky činnosťou mimických svalov. Koža sa v určitých oblastiach „krčí“, čo časom podmieni vznik vrások. V dospelosti dochádza k pomalšej regenerácii buniek kože a dochádza k stenčeniu oblasti hlbších vrstiev kože, čo ovplyvňuje elasticitu kože. Znižuje sa tiež schopnosť kože zadržiavať tekutiny, dochádza k atrofii potných a mazových žliaz, čo znižuje ochranu kože proti vonkajším vplyvom. Predpokladá sa, že predčasné starnutie kože až z 90% podmieňuje nadmerné vystavovanie sa UV žiareniu.

Možnosti korekcie vrások : Vrásky je spočiatku možné korigovať vhodným make-upom, avšak pri výraznejších vráskach je nutné radikálnejšie riešenie. Okrem operačného riešenia (napnutia kože) je možné využiť aj iné metódy ošetrenia :

Injektovateľné preparáty : sú určené na dočasné alebo trvalé doplnenie objemu mäkkých tkanív, čo možno využiť na ošetrovanie mimických vrások, čelových vrások, vrások medzi nosom a ústami, jaziev po akné, vejárikovitých jaziev okolo očí, poklesnutých jaziev. Biologické starnutie kože však nie je ovplyvnené. V súčasnosti sú používané synteticky vyrábané injektovateľné materiály s dočasným alebo trvalým účinkom. 

Injektovateľné výplňové materiály (fillery)

Na čo sú tieto produkty určené?

Jednou z možností korekcie mimických vrások je aplikácia injektovateľných výplňových materiálov, tzv. „fillerov“ (angl. to fill = vyplniť). Tieto látky sa aplikujú buď priamo do kože alebo do podkožia. Biologické starnutie kože nie je ovplyvnené.

pastedGraphic.png

Je účinok týchto materiálov dočasný alebo trvalý?

Injektovateľné materiály sú buď s dočasným účinkom cca 1/2 roka až 1 rok alebo s trvalým účinkom Materiály s dočasným účinkom organizmus časom metabolizuje a preto sa ich účinok stráca. Materiály s trvalým účinkom organizmus zabuduje ako svoje vlastné tkanivo a ich efekt je trvalý.

Sú tieto materiály bezpečné?

V minulosti používané materiály boli často vyrábané na báze živočíšnych kolagénov, čím sa nedalo zaručiť absolútnu bezpečnosť materiálov z hľadiska prenosu niektorých druhov ochorení (napr. BSE). Dnes používané materiály sú neživočíšneho pôvodu vyrábané synteticky, takže sú absolútne bezpečné z hľadiska možnosti prenosu ochorení zo zvierat. Materiály musia byť výrobcom samozrejme certifikované s v rámci EU s certifikátom CE.

Ako sa vykonáva aplikácia týchto preparátov?

Aplikácia sa vykonáva injekčnou formou, kde po dezinfekcii miesta aplikácie sa obvykle z niekoľkých vpichov aplikuje injektovateľný výplňový materiál. V snahe o minimalizovanie bolestivosti vpichov sa oblasť plánovanej aplikácie môže znecitliviť anestetickou masťou (napr. Emla). Možno však povedať, že pacientky aj bez jej použitia dobre tolerujú aplikáciu fillerov. Oblasť vpichu je následne chladená studeným obkladom, čo minimalizuje opuch v mieste aplikácie. Zákrok je vykonávaný ambulantne a pacientka po aplikácii odchádza domov.

pastedGraphic_1.png

Postačuje jedna aplikácia na dosiahnutie požadovaného efektu?

Všeobecne sú obvykle potrebné 2 sedenia, nakoľko pri prvej aplikácii preparátu je nutné vstreknúť primeranú množstvo injektovateľnej látky a „neprekorigovať“ ošetrovanú oblasť ( napr. peru). Preto je vhodné v odstupe času, obvykle o 2 týždne, podať ďalšiu dávku a docieliť tak presne požadovaný účinok preparátu. tento postup je vhodný najmä u nevstrebateľných materiálov, kde v prípade podania neprimerane veľkého množstva preparátu počas prvého sedenia je problematické jeho odstránenie. Súhrnom možno povedať, že je vhodnejšie viacnásobné postupné podanie filleru v menších dávkach ako jednorázová nadmerná aplikácia.

Môžu sa po aplikácii fillerov vyskytnúť nežiadúce účinky?

Ak sa vyskytnú sú väčšinou iba mierneho stupňa a lokalizované na miesto aplikácie účinnosti. Môže sa objaviť začervenanie (erytém), opuch (edém), bolestivosť a mierne zakrvácanie (hematóm). Tieto symptómy obvykle spontánne zmiznú po 2-4 dňoch bez nutnosti akejkoľvek liečby.

pastedGraphic_2.png

Môžu sa na to isté miesto aplikovať rôzne druhy injektovateľných materiálov ?

K ošetreniu jednej oblasti ( napr. pery) sa nesmú použiť rôzne typy injektovateľných materiálov s trvalým účinkom. Môže sa však použiť nevstrebateľným materiál po použití vstrebateľného materiálu, ak uplynul dostatočne dlhý čas na odbúranie vstrebateľného materiálu. Príklad : Žena si chce dať zväčšiť pery kedže si nevie presne predstaviť výsledok, rozhodne sa najskôr pre použitie injektovateľného materiálu s dočasným účinkom, aby vyskúšala či jej bude požadovaný výsledok (tvar a veľkosť pery) vyhovovať. Keďže je s výsledkom spokojná, rozhodne sa následne pre aplikáciu injektovateľného materiálu s trvalým účinkom. Tento bude možné v odstupe času použiť.

……………………………………………………………………………………………………………..

Botulotoxin : dočasne blokuje činnosť mimických svalov, ktoré na dobu cca 6 mesiacov strácajú schopnosť pohybu. Vrásky , ktoré sú už na koži prítomné sa ďalej nezvýrazňujú a nové vrásky nevznikajú. Tvár získava “ oddýchnutý“ vzhľad. Pacient si však musí zvyknúť na pocit straty mimiky v určitých oblastiach tváre. Vzhľadom k dočasnosti účinku je nutné opakované podanie preparátu. S opakovaným podávaním preparátu sa predlžuje aj doba jeho účinku, takže intervaly opätovnej aplikácie sa predlžujú.

Botulotoxín

O aký produkt sa jedná ?
Ide o purifikovanú bielkovinu produkovanú baktériou Clostridium botulinum. Preparát sa aplikuje tenkou ihlou priamo do mimických svalov, čím sa obmedzí ich aktivita a tým aj tvorba, resp. prehlbovanie vrások. Účinok nie je okamžitý, ale nastupuje v priebehu niekoľkých dní.   pastedGraphic_3.png

Na čo je tento produkt určený?
Určený je najmä na korekcia vrások v oblasti čela, koreňa nosa a v oblasti vonkajších kútikov očí u pacientov od 18 rokov veku.

Pre koho tento preparát nie je vhodný ?
Preparát nie je vhodný pre pacientov alergických na jednotlivé zložky peparátu, pacientov s periférnymi motorickými neuropathiami (napr. amyotrofická laterálna skleróza) a myasthenia gravis, v tehotenstve a u kojacich žien. Tiež nie je možná aplikácia preparátu v prípade aktívnej kožnej infekcie v oblasti plánovanej aplikácie.

pastedGraphic_4.png

Je účinok botulotoxínu trvalý ?
Botulotoxín je preparát s dočasným účinkom, ktorý trvá cca 3-4 mesiace, pri opakovaných podaniach až pol roka. Preto je vhodná opakovaná aplikácia preparátu, kedy postupne dochádza k predĺženiu doby účinnosti.

………………………………………………………………………………………………………….

 Chemický peeling : jedná sa o aplikáciu chemických roztokov (phenol alebo trichlóroctová kyselina). Po chemickom narušení sú povrchové vrstvy kože odstránené čím sa odstránia jemné kožné vrásky a zmenená pigmentácia kože. Výhodou zákroku je vysoká účinnosť s dlhodobým efektom, avšak obvykle je potrebná dlhšia rekonvalescencia.

Dermabrázia : vykonáva sa s použitím brúsnych nástrojov, ktorými sa mechanicky odstraňujú/obrusujú povrchové vrstvy kože. Metóda je vhodná najmä na zjemnenie nerovností povrchu kože spôsobenom jazvičkami po akné alebo jazvami.