Korekcia poklesu prsníkov metódou modelácie je určená pre ženy s poklesnutými prsníkmi primeranej veľkosti, keď sa prsná bradavka dostáva pri pohľade zboku nižšie ako podprsníková ryha. K tomuto stavu dochádza najmä v období výrazných hormonálnych zmien (po kojení, v menopauze) alebo po výraznejšom schudnutí. Ak je vlastného tkaniva prsníka málo, je možné tento typ operácie kombinovať aj s vložením prsníkového implantátu. Vekovo operácia nie je limitovaná. Je však vhodné ju realizovať v čase, kedy už žena nepredpokladá výrazné zmeny v objeme prsníka. Teda napr. ak žena nepredpokladá, že by v budúcnosti ešte kojila. Je potrebné si uvedomiť, že operácia vo väčšine prípadov ovplyvňuje schopnosť kojiť. Preto je menej vhodná pre ženy plánujúce v budúcnosti tehotenstvo a kojenie. Ak si však pacientka dané skutočnosti uvedomuje a akceptuje ich, je možné zákrok realizovať aj v takomto prípade.

Predoperačná príprava :

– pred operáciou je potrebné absolvovať vyšetrenie prsníkov    gynekológom – 3 týždne pred operáciou neužívať lieky obsahujúce kyselinu    acetylosalicylovú (Acylpyrin, Aspirin, Anopyrin apod.). – aspoň mesiac pred operáciou vhodné vysadiť hormon. antikoncepciu- večer pred pred operáciou sa osprchovať, vhodné je vyholiť si    podpazušie, nenatierať si telo žiadnym krémom ani telovým mliekom- od polnoci pred operáciou nejesť, nepiť, nefajčiť

Operácia :

Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii, doba trvania je 2-3 hodiny a je obvykle realizovaný v tzv. antibiotickej clone (podanie antibiotika počas operácie, ktoré znižuje riziko infekcie). Výsledné jazvy sú obvykle okolo prsníkového dvorca, v strednej čiare vertikálne nadol od prsníkového dvorca a v oblasti podprsníkovej ryhy, takže tvoria tvar obráteného T. Niekedy je možné použiť operačnú techniku , ktorá zanecháva iba jazvu okolo dvorca a vertikálne v strednej čiare, čo je esteticky výhodnejšie. Zákrok je však určený pre nie príliš veľké a nie príliš poklesnuté prsníky. Najvhodnejšiu techniku operačného zákroku určí po konzultácii plastický chirurg. Operácia je ukončená elastickou bandážou prsníkov.

Pooperačné obdobie :

Pri nekomplikovanom priebehu druhý deň ráno je realizovaný preväz, event. odstránenie drenáže (ak bola pri operácii zavedená). Pacientka dostane špeciálnu zdravotnú elastickú podprsenku a odchádza domov. Podprsenku nosí cca 4 týždne. Pacientke je umožnená bežná fyzická aktivita. Stehy sa odstraňujú 10.-14. deň po operácii. Plná fyzická aktivita sa odporúčame po 2-3 mesiacoch od operácie. Pacientka by mala byť evidovaná v prsníkovej poradni a mala by byť pravidelne vyšetrovaná. Operačný výsledok sa dá považovať za definitívny po 2.-3. mesiacoch od operácie.

Popísaný stav vychádza z bežného pooperačného priebehu. Rekonvalescencia je však proces individuálny a závisí od individuálnych schopností hojenia organizmu každého jedinca i od svedomitosti prístupu pacienta. Počas predoperačnej konzultácie Vám plastický chirurg odpovie na všetky Vaše otázky súvisiace s operačným zákrokom a oboznámi Vás aj s rizikom možných peroperačných a pooperačných komplikácií.

CENNÍK:

Modelácia prsníkov – zdvihnutie, mastopexia.    od     1100 – 2000 €