Ochorenie sa prejavuje nemožnosťou plynulého pohybu prsta pri zohýbaní a vystieraní. Pri pokuse o zohnutie dochádza k náhlemu “ preskočeniu“ prsta a pri snahe o opätovné vystretie nastane opäť „preskočenie“ . Pohyb býva spojený s bolestivosťou. Prst je často v zohnutej polohe a dá sa vystrieť iba s ťažkosťami. Ochorenie je spôsobené nepomerom medzi priemerom šľachy a šľachovej pošvy, pretože obyčajne pri nebakteriálnom zápale šľachovej pošvy dochádza k jej zúženiu (napr. pri opakovanej zvýšenej fyzickej záťaži) . Najčastejšie je postihnutý palec, 3. a 4.prst. Postihnuté sú najmä ženy v strednom veku a riziko zvyšujú aj niektoré iné súčasne sa vyskytujúce choroby – napr. cukrovka, reuma. Konzervatívna liečba (imobilizácia s dlahovaním) stav zlepšuje iba dočasne, preto je nevyhnutné operačné riešenie.

Predoperačná príprava :

– 3 týždne pred operáciou neužívať lieky obsahujúce kyselinu
acetylosalicylovú (Acylpyrin, Aspirin, Anopyrin a pod.)
– deň pre operáciou si nakrátko ostrihať nechty
– postihnutú ruku je vhodné aspoň 7 dní pred operáciou denne dôkladne    umyť a natrieť mastným krémom

Operácia :

Zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii (v miestnom injekčnom znecitlivení). Pri operácii sa z krátkeho rezu v dlani alebo na palci sa čiastočne pretne šľachová pošva, čo umožní voľný sklz šľachy. Po zastavení krvácania sa rana zošije a sterilne zakryje.

Pooperačné obdobie :

V pooperačnom období je vhodné polohovanie operovanej končatiny v zvýšenej polohe. Pri bolesti sú podávané analgetiká. Už po 24 hodinách pacient začína operovaným prstom hýbať podľa inštrukcií lekára. Cieľom skorej rehabilitácie je zabrániť tvorbe zrastov v okolí šľachy a udržať šľachovú pošvu voľne priechodnú. V prípade nekomplikovaného priebehu je kontrola a odstránenie stehov vykonané 14 dní od operácie.

Popísaný stav vychádza z bežného pooperačného priebehu. Rekonvalescencia je však proces individuálny a závisí ako od individuálnych schopností hojenia organizmu každého jedinca tak i od svedomitosti prístupu pacienta.

Počas predoperačnej konzultácie Vám plastický chirurg odpovie na všetky otázky súvisiace s operačným zákrokom a oboznámi Vás aj s rizikom možných peroperačných a pooperačných komplikácií.

CENNÍK:

ak pacient nemá  zdravotné poistenie

Pollex saltans – „skákavý“/ „lúpavý prst“.    od 100 €