Takmer každý človek pozoruje na koži svojho tela rôzny počet tzv. „materských“ znamienok. Väčšina z nich je iba estetickou chybičkou krásy, najmä ak sa vyskytujú na stále viditeľných častiach tela ako sú tvár, krk, ruky. U niektorých typov „kožných znamienok“ je však aj riziko ich zmeny na zhubný (malígny) typ, obzvlášť ak sú chronicky dráždené, najmä na hrudníku alebo chrbte. Preto je vhodné zvážiť odstránenie týchto útvarov aj z preventívneho hľadiska.

Predoperačná príprava :

– 3-4 dni pred operáciou neužívať lieky obsahujúce kyselinu
acetylosalicylovú (Acylpyrin, Aspirin, Anopyrin a pod.)
– v prípade zákroku na tvári sa ženy nenalíčia

Operácia :

Takmer všetky operácie kožných znamienok sú vykonávané ambulantne v miestnej anestézii. Rezy sú vedené v tvare elipsy v líniách štiepiteľnosti kože. Po odstránení znamienka je vykonané precízne zošitie okrajov rany tak, aby výsledkom bola tenká, nenápadná jazvička. Rana je sterilne prelepená.

Pooperačné obdobie :

Ranu je potrebné nechať 24-48 hodín prelepenú, potom možno krytie rany odstrániť. V prípade, že rana je na tvári, možno ju ponechať voľne na vzduchu. Inak odporúčame prekryť ranu rýchlonáplasťou. Ranu nemáčať, ani ničím nepotierať, nechať v suchu. Stehy sa odstraňujú v časovom intervale 7-14 dní od operácie. V pooperačnom období dochádza k tzv. „vyzrievaniu“ jazvy, ktorá sa postupne mení z hrubšej s ružovým sfarbením na bledú, jemnú, nenápadnú jazvičku, čo trvá cca 3-6 mesiacov. V období troch mesiacov po zákroku neodporúčame priame slnenie operovanej oblasti.

Popísaný stav vychádza z bežného pooperačného priebehu. Rekonvalescencia je však proces individuálny a závisí od individuálnych schopností hojenia organizmu každého jedinca i od svedomitosti prístupu pacienta.

Počas predoperačnej konzultácie Vám plastický chirurg odpovie na všetky Vaše otázky súvisiace s operačným zákrokom a oboznámi Vás aj s rizikom možných peroperačných a pooperačných komplikácií.

CENNÍK:

Chirurgické odstránenie 1 znamienka.    50,00 €

Chirurgické odstránenie 2 znamienok.    80,00 €

Chirurgické odstránenie 3 znamienok.    90,00 €

Každé ďalšie znamienko.    30,00 €

Excízia znamienka alebo podkožného útvaru nad 2 cm.    od 70 €

Histologické vyšetrenie znamienka.    20,00 €