Operácia mihalníc očí (Blepharoplastika)

Operácie na horných a dolných očných mihalniciach patria k najčastejším a najefektnejším operačným zákrokom plastickej chirurgie. Riešia problematiku uvoľnenej prebytočnej kože očných viečok, tukových vačkov a prípadne tiež zriasnenia kruhového očného svalu. Blepharoplastika má nielen excelentný estetický efekt, ale často prispieva i k vyriešeniu problému tzv. „unavených“ očí spojených s pocitmi únavy, štípania či bolestivosti. V prípade prevísania kože horných viečok cez okraj rias pomáha zákrok zväčšiť veľkosť zorného poľa. Účinok operácie je dlhodobý, odstránenie tukových vačkov je prakticky trvalé. Zákrok je obvykle prvýkrát vykonávaný vo veku 40-50 rokov, častejšie u žien. V mladšom veku je vhodná najmä u pacientov s výraznými tukovými vačkami na dolných viečkach očí. U pacientov s výraznejším poklesom obočia je potrebné korigovať najskôr tento stav a až následne vykonať operáciu očných viečok.

Predoperačná príprava :

– 3 týždne pred operáciou neužívať lieky obsahujúce kyselinu
acetylosalicylovú (Acylpyrin, Aspirin, Anopyrin a pod.)
– deň pre operáciou už nepoužívať očný krém
– v deň operácie k operačnému zákroku príde pacient nenalíčený, koža    viečok by mala byť   odmastená
– vhodné je priniesť si tmavé okuliare

Operácia :

Zákrok sa vykonáva na dolných viečkach, horných viečkach alebo na horných aj dolných viečkach súčasne. Štandardne je vykonávaný v lokálnej anestézii (v miestnom injekčnom znecitlivení), nakoľko počas operácie je vhodná spolupráca pacienta. V prípade žiadosti pacienta je zákrok možné vykonať aj v celkovej anestézii. Počas operácie sa odstraňuje prebytočná koža a tukové vačky z oblasti horného a dolného viečka oboch očí. Na záver operácie po zašití operačných rán je na oči aplikovaný chladivý obklad a event. elastická bandáž.

Pooperačné obdobie :

Prakticky ihneď po ukončení operácie začína aplikácia chladivých gélových obkladov na oči. Ich úlohou je zlepšenie pooperačného komfortu pacienta – zmenšenie tvorby opuchov a v kombinácii s analgetikami odstránenie možnej pooperačnej bolesti. Pacienta je možné ešte v deň operácie, event. na druhý deň ráno prepustiť do domáceho ošetrovania. Stehy sa odstraňujú 5. pooperačný deň a do tej doby si pacient doma aplikuje chladivé obklady. V prvých pooperačných dňoch sa odporúča spať na chrbte, aby sa zabránilo tvorbe jednostranných opuchov operovaných viečok. Návrat do bežného života je možný po ústupe opuchu a resorbcii krvných podliatin cca 7 dní po operácii. Po 14-tich dňoch je možné začať používať make-up. Fyzická záťaž je vhodná po 3-4 týždňoch od operácie. Výsledok zákroku sa dá považovať za definitívny po cca 3 mesiacoch.

Popísaný stav vychádza z bežného pooperačného priebehu. Rekonvalescencia je však proces individuálny a závisí od individuálnych schopností hojenia organizmu každého jedinca i od svedomitosti prístupu pacienta.

Počas predoperačnej konzultácie Vám plastický chirurg odpovie na všetky Vaše otázky súvisiace s operačným zákrokom a oboznámi Vás aj s rizikom možných peroperačných a pooperačných komplikácií.

CENNÍK:

Blefaroplastika

korekcia horných očných viečok /cena sa navýši pri laser operácii

a) bez tukových teliesok.    od 500 €

b) s tukovými telieskami.    od  600 

Blefaroplastika

korekcia dolných očných viečok.   od 700 €

Blefaroplastika

korekcia horných aj dolných viečok.    od 850 

Rozšírený dolný lifting  ( dolné viečka  +  lifting strednej tretiny tváre ).    800