Abdominoplastika je operačná technika , ktorá rieši problém ochabnutej brušnej steny a prebytku kože na bruchu (najmä oblasť podbrúška), čo býva často po opakovaných pôrodoch alebo po výraznom schudnutí. Táto operačná technika  patrí medzi „body counturing“ (telo formujúce) operačné zákroky. 

Indikácie:

– ženy po pôrodoch, ktoré neplánujú ďalšie     tehotenstvo
– klienti, u ktorých nie je možná úprava    vzhľadu brucha napr. liposukciou    pre    nedostatočnú elasticitu kože
– klienti, ktorí výrazne schudli a zostali im na    bruchu (najmä v podbruší)    kožné záhyby    (viď obrázok v ľavom dolu).

Cieľom operácie je hladká, napnutá koža na bruchu s jazvou nenápadne umiestnenou v podbrušku v oblasti nohavičiek (viď obrázok dolu vpravo).

Predoperačná príprava :

– 3 týždne pred operáciou neužívať lieky obsahujúce kyselinu
acetylosalicylovú (Acylpyrin, Aspirin, Anopyrin a pod.)
– aspoň mesiac pred operáciou vhodné vysadiť hormonálnu antikoncepciu
– večer pred operáciou je vhodné sa vyprázdniť vzhľadom k ľahšiemu    pooperačnému priebehu
– večer pred operáciou sa osprchovať, nenatierať telo žiadnym krémom ani    telovým mliekom
– od polnoci pred operáciou nejesť, nepiť, nefajčiť
– pacient/ka si nemá v období 48-72 hodín pred operáciou holiť ochlpenie
v oblasti ohanbia (zvyšuje sa tým riziko infekcie)

Operácia :

Zákrok je realizovaný v celkovej anestézii a trvá cca 2-4 hodiny. Je často realizovaný v tzv. antibiotickej clone (predoperačné podanie antibiotika, ktoré znižuje riziko infekcie). Rez je vedený v oblasti podbrúška v tzv. oblasti „bikín“, aby jazva bola skrytá v nohavičkách. Koža s podkožným tukom je uvoľnená od svalovej vrstvy brušnej steny až do oblasti rebrového oblúka na oboch stranách a pupok je po svojom obvode narezaný a uvoľnený od okolitej kože (viď obrázok vľavo dolu). Následne sa vykoná spevnenie brucha plastikou brušnej steny. Odstráni sa prebytok kože s tukom a pupok sa vyšije na nové miesto (viď obrázok vpravo dolu). Do rany sa na konci operácie vkladajú 2 podtlakové (tzv. Redonove drény), ktoré v pooperačnom období odvádzajú krv. Operácia je ukončená naložením elastických nohavičiek na brucho.

Pooperačné obdobie :

Pri nekomplikovanom priebehu je 48 hodín po operácii realizovaný preväz. Drenáž zavedená počas operácie sa odstraňuje 2.-5. pooperačný deň, podľa množstva odsávanej krvi. Pacientka odchádza domov cca 4. pooperačný deň. Špeciálne elastické nohavičky je nutné nosiť 4-6 týždňov, z toho prvé 3-4 týždne nepretržite (okrem sprchovania). Pacientom je umožnená bežná fyzická aktivita asi týždeň po operácii. Stehy sa odstraňujú 10.-14. deň po operácii. Plná fyzická aktivita sa odporúčame po 2 mesiacoch od operácie . Operačný výsledok možno považovať za definitívny po 2-3 mesiacoch od operácie. Jazvy v podbruší časom vyblednú a sú nenápadné. V prípade potreby je jazvy možné v odstupe času upraviť.

Popísaný stav vychádza z bežného pooperačného priebehu. Rekonvalescencia je však proces individuálny a závisí od individuálnych schopností hojenia organizmu každého jedinca i od svedomitosti prístupu pacienta.

Počas predoperačnej konzultácie Vám plastický chirurg odpovie na všetky Vaše otázky súvisiace s operačným zákrokom a oboznámi Vás aj s rizikom možných peroperačných a pooperačných komplikácií.