Ochorenie je spôsobené stlačením a nedokrvenosťou jedného z hlavných nervov inervujúcich ruku – nervus medianus – v oblasti zápästia. Na dlaňovej strane zápästia sa nachádza tzv. karpálny kanál, čo je zúžené miesto, cez ktoré prechádzajú šľachy zohýbajúce prsty a tiež nervus medianus. Ochorenie sa vyskytuje najčastejšie u žien okolo 50.-60. roku života a asi u polovice pacientov sa vyskytuje na oboch rukách. Riziko ochorenia je zvýšené pri pridružených ochoreniach, napr. cukrovka, reuma, ochorenia obličiek, znížená činnosť štítnej žľazy, stavy po zlomenine zápästia. Hlavnými príznakmi ochorenia sú bolestivosť a tŕpnutie palca, ukazováka a prostredníka. Ťažkosti sa vyskytujú najmä v noci, budia chorého zo spánku a ustupujú až po masírovaní a „vytriasaní“ ruky. Pacienti tiež udávajú zníženú silu ruky a zníženú obratnosť – vypadávajú im predmety z ruky.
Predoperačná príprava :
– 3 týždne pred operáciou neužívať lieky obsahujúce kyselinu
acetylosalicylovú (Acylpyrin, Aspirin, Anopyrin a pod.)
– deň pre operáciou si nakrátko ostrihať nechty
– postihnutú ruku je vhodné aspoň 7 dní pred operáciou denne dôkladne umyť a natrieť mastným krémom
Operácia :
Zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii (v miestnom injekčnom znecitlivení) alebo v zvodovej anestézii („umŕtvená“ je celá horná končatina). Pri operácii sa z rezu na dlaňovej strane zápästia pretne priečny väz zápästia, čím sa uvoľní tlak na nerv. V prípade potreby sa ešte uvoľnia aj obaly nervu – epineurolýza. Pri operácii sa používa tzv. turniket (čo je manžeta podobná manžete tlakomeru), ktorý sa na začiatku operácia na ramene operovanej ruky nafúkne, čím sa dočasne zastaví prítok krvi do ruky. Tým sa dosiahne bezkrvnosť operačného poľa. Potom má operatér lepší prehľad v operačnej rane a znižuje sa riziko poranenia ciev, nervov a šliach. Na konci operácie sa turniket uvoľní a rana sa po dôkladnom zastavení krvácania a vložení drénu zašije. Drén slúži k pooperačnému odsávaniu krvi z operačnej rany a odstraňuje sa cca 48 hodín po operácii. Na konci operácie sa ruka zakryje sterilnou gázou, zabalí do vaty a zaviaže elastickým obväzom.
Pooperačné obdobie :
V pooperačnom období je nutné polohovanie operovanej končatiny v zvýšenej polohe. Pri bolestivosti sú podávané analgetiká. Prvý preväz je vykonávaný 48 hodín po operácii a obvykle sa odstráni aj odsávací drén. Ďalší preväz sa pri nekomplikovanom priebehu vykonáva 14. deň po operácii, kedy sú odstránené stehy. Potom nasleduje individuálna aj ambulantná rehabilitácia ruky k obnoveniu hybnosti prstov, pacient môže ruku požívať v bežnom živote. Návrat do pracovného procesu je možný asi 8-12 týždňov po operačnom zákroku.
Popísaný stav vychádza z bežného pooperačného priebehu. Rekonvalescencia je však proces individuálny a závisí ako od individuálnych schopností hojenia organizmu každého jedinca tak i od svedomitosti prístupu pacienta.
Počas predoperačnej konzultácie Vám plastický chirurg odpovie na všetky otázky súvisiace s operačným zákrokom a oboznámi Vás aj s rizikom možných peroperačných a pooperačných komplikácií.
CENNÍK:
ak pacient nemá zdravotné poistenie
Karpálny kanál bez epineurolýzy. od 200 €
Karpálny kanál s epineurolýzou. od 300 €