Operácia nosa (Rhinoplastika)

Operácia nosa patrí v plastickej chirurgii medzi najnáročnejšie operačné výkony. Nie ani tak z technického hľadiska, ale preto, že v podstate zasahuje do esteticky najdôležitejšej a najvýraznejšej centrálnej časti tváre. Operačné zákroky na nose sú zamerané na odstránenie deformít nosa v oblasti mäkkých tkanív alebo kosteného skeletu. Operácia môže mať nielen estetický, ale aj významný funkčný efekt, ak je spojená s operáciou nosovej priehradky v prípadoch, kedy má pacient sťažené dýchanie cez nosové priechody (tzv. septorhinoplastika). Operácia je vykonávaná u žien aj mužov v období ukončeného rastu – t.j. u žien okolo 17 roku a u mužov 18 roku veku. Horná veková hranica nie je presne určená, treba si však uvedomiť, že veľmi dôležitým faktorom pre dobrý výsledok je dostatočná elasticita kože, ktorá sa musí prispôsobiť novým proporciám nosa. Preto je vhodné operovať do veku cca 40 rokov. Najvhodnejšia je operácia vo vekovej skupine 20-25 rokov, kedy je ľahšia adaptácia pacienta (obvykle ešte nemá vytvorenú rodinu ani stabilný okruh známych). Na výsledok má tiež vplyv kvalita kože. U pacientov s mastnejším typom kože s početnými širšími ústiami mazových žliaz je horšie hojenie. Najmä pri operáciách v oblasti špičky nosa je masívnejšia tvorba hrubšieho jazvovitého tkaniva v podkoží.

Predoperačná príprava :

– 3 týždne pred operáciou neužívať lieky obsahujúce kyselinu
acetylosalicylovú (Acylpyrin, Aspirin, Anopyrin a pod.)
– večer pred operáciou sa osprchovať, umyť si hlavu, nelíčiť sa ani nepoužiť   pleťové mlieko
– od polnoci pred operáciou nejesť, nepiť, nefajčiť
– tesne pred operáciou sú pacientovi odstránené chĺpky z oblasti oboch   nozdier – odstránenie vykonáva zdrav. personál, nie pacient

Operácia :

Zákrok je realizovaný v lokálnej anestézii alebo v celkovej anestézii v závislosti na rozsahu operačného zákroku. Trvanie zákroku je cca 1-1.5 hodiny. Rezy sú najčastejšie vedené z vnútornej strany nosa, takže jazvy nie sú viditeľné. V prípade korekcie hrbu na nose, širšieho chrbta nosa alebo vybočenia nosa je potrebná aj úprava kostených častí. Pri takmer každej operácii je potrebná úprava chrupaviek v oblasti špičky nosa (viď obrázky).

Niekedy je potrebné aj zdvihnutie špičky nosa (viď obrázok vľavo dolu). Operácia je ukončená vložením tamponády do oboch nosových priechodov a naložením plastovej alebo hliníkovej dlažky na chrbát nosa (viď obrázok vpravo dolu).

Pooperačné obdobie :

V pooperačnom období možno lokálne aplikovať chladivé obklady (k zníženiu bolestivosti a zmenšeniu pooperačných opuchov) a v prípade bolestivosti podávať analgetiká. Pri nekomplikovanom priebehu druhý deň ráno pacient po preväze odchádza domov. Treba rátať s pomerne výrazným opuchom a prípadne aj krvnými podliatinami najmä v oblasti očných viečok. Vzhľadom k tamponáde nosa je nutné dýchať cez ústa, čím dochádza k vysušovaniu slizníc. Preto je nutný príjem dostatočného množstva tekutín. Tamponáda sa odstraňuje 3.-4. pooperačný deň. Pacient si niekoľkokrát denne čistí nos vatovými štetôčkami, nesmie však smrkať. Kolísavá teplota okolo 37,5´C je normálnym pooperačným javom. V prípade teploty okolo 38´C a viac, neklesajúcej ani po antipyretikách a spojenej s bolestivosťou je potrebné ihneď prísť na kontrolu, vzhľadom k riziku infekcie. Stehy z vnútra nosa sa odstraňujú 7.-10. deň po operácii. Dlaha z chrbta nosa sa odstraňuje po 10.-14. dňoch od operácie. Športovanie je možné po 4.-6. týždňoch od operácie. Celková stabilizácia nosa trvá niekoľko mesiacov, počas ktorých môže prechodne dochádzať k opuchu nosa alebo občasnému sčervenaniu kože nosa .

Popísaný stav vychádza z bežného pooperačného priebehu. Rekonvalescencia je však proces individuálny a závisí od individuálnych schopností hojenia organizmu každého jedinca i od svedomitosti prístupu pacienta.

Počas predoperačnej konzultácie Vám plastický chirurg odpovie na všetky Vaše otázky súvisiace s operačným zákrokom a oboznámi Vás aj s rizikom možných peroperačných a pooperačných komplikácií.

CENNÍK:

Estetická operácia nosa.    od  1000 – 1600 €

Korekcia mäkkých štruktúr nosa.    od 500-   800 €