Úprava tvaru a veľkosti prsníkov je určená  pre ženy s väčšími, obvykle poklesnutými prsníkmi. Vekovo operácia nie je limitovaná. Je však nutné si uvedomiť, že operácia u väčšiny pacientov znemožňuje kojenie. Preto je menej vhodná pre mladé ženy plánujúce v budúcnosti tehotenstvo a kojenie. Ak si však pacientka uvedomuje dané skutočnosti a akceptuje ich, je možné zákrok realizovať aj v takomto prípade.

Predoperačná príprava :

– pred operáciou je potrebné absolvovať vyšetrenie prsníkov    gynekológom (USG vyšetrenie event. mammografia) – 3 týždne pred operáciou neužívať lieky obsahujúce kyselinu    acetylosalicylovú (Acylpyrin, Aspirin, Anopyrin apod.). – aspoň mesiac pred operáciou vhodné vysadiť hormon. antikoncepciu- večer pred  operáciou sa osprchovať, vhodné je vyholiť si    podpazušie, nenatierať si telo žiadnym krémom ani telovým mliekom- od polnoci pred operáciou nejesť, nepiť, nefajčiť

Operácia :

Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii a trvá asi 2-3 hodiny. Počas zákroku sú do žily podávané antibiotiká, čo znižuje riziko infekcie. Pri operácii sa odstraňuje nadbytočná koža, tkanivo mliečnej žľazy a bradavka s dvorcom sa posúvajú do novej vyššej polohy( viď obrázok vľavo dolu). Výsledné jazvy sú obvykle okolo prsníkového dvorca, v strednej čiare vertikálne nadol od prsníkového dvorca a v oblasti podprsníkovej ryhy, takže tvoria tvar obráteného T (viď obrázok vpravo dolu). Niekedy je možné použiť operačnú techniku , ktorá zanecháva iba jazvu okolo dvorca a vertikálne v strednej čiare, čo je esteticky výhodnejšie. Takýto typ zákroku je však určený pre klientky s nie príliš veľkými a nie príliš poklesnutými prsníkmi. Najvhodnejšiu techniku operačného zákroku určí po konzultácii plastický chirurg. Operácia je ukončená elastickou bandážou prsníkov.

Pooperačné obdobie :

Pri nekomplikovanom priebehu je druhý deň ráno po operácii vykonaný preväz. Ak sú pri operácii zavedené do rán drény, odstránia sa 48 hodín po operácii. Pacientka dostane špeciálnu elastickú podprsenku a odchádza domov. Podprsenku je nutné nosiť nepretržite asi 4 týždne. Pacientke je umožnená bežná fyzická aktivita. Stehy sú odstránené 10-14. deň po operácii. Plná fyzická aktivita sa odporúčame po 2 mesiacoch od operácie. Operačný výsledok sa dá považovať za definitívny po cca 2-3 mesiacoch od operácie.

Pacientka by mala byť evidovaná v prsníkovej poradni a mala by byť pravidelne vyšetrovaná.

Popísaný stav vychádza z bežného pooperačného priebehu. Rekonvalescencia je však proces individuálny a závisí od individuálnych schopností hojenia organizmu každého jedinca i od svedomitosti prístupu pacienta. Počas predoperačnej konzultácie Vám plastický chirurg odpovie na všetky Vaše otázky súvisiace s operačným zákrokom a oboznámi Vás aj s rizikom možných peroperačných a pooperačných komplikácií.

CENNÍK:

Zmenšenie prsníkov – redukčná mammaplastika ( podľa rozsahu )      od 1100 – 2500 €