Liposukcia je operačný zákrok, ktorého cieľom je zmenšenie objemu a úprava podkožnej vrstvy tuku. Jedná o tzv. „body contouring“ (formovanie tela). Výsledkom zákroku nie je schudnúť, ale upraviť krivky tela do požadovanej podoby. Mnoho žien sa napriek intenzívnemu cvičeniu a úprave životosprávy nedokáže zbaviť nadmernej vrstvy tuku v tzv. „problémových oblastiach“ bokov, vonkajšej a vnútornej strany stehien a podbruška. Tento typ ukladania tuku je geneticky podmienený. Počas života sa u človeka nemení počet tukových buniek, ale môže sa meniť ich objem. Preto liposukcia nezaručuje doživotný efekt, ak nie sú dodržiavané pravidlá správnej životosprávy. Zákrok je efektný a vo veľmi krátkom čase umožňuje realizovať výrazné zmeny tvaru tela.

Operácia patrí medzi najčastejšie operačné zákroky estetickej chirurgie.

Predoperačná príprava :

– 3 týždne pred operáciou neužívať lieky obsahujúce kyselinu
acetylosalicylovú (Acylpyrin, Aspirin, Anopyrin a pod.)
– aspoň mesiac pred operáciou vhodné vysadiť hormonálnu antikoncepciu
– večer pred operáciou sa osprchovať, nenatierať telo žiadnym krémom ani    telovým mliekom
– od polnoci pred operáciou nejesť, nepiť, nefajčiť
– ochlpenie v oblasti ohanbia alebo na nohách je potrebné oholiť až ráno pred operačným zákrokom, inak sa zvyšuje riziko infekcie

Operácia :

Zákrok je obvykle realizovaný v celkovej anestézii a trvá cca 1-2 hodiny podľa počtu a lokalizácie odsávaných oblastí tela. Na začiatku operácie sa do oblastí plánovaného operačného zákroku najskôr vstrekne roztok obsahujúci medikamenty znižujúce bolestivosť a krvné straty (tzv. tumescentná technika liposukcie). Odsávanie je následne vykonávané kovovými trubičkami (kanylami), ktoré sú do podkožia zavedené cez krátke rezy na koži. Rezy sú umiestnené v oblasti prirodzených kožných záhybov a po vykonaní odsatia potrebného množstva tuku sú uzatvorené 1-2 tenkými stehmi. Výsledné jazvičky sú v podstate nepozorovateľné. Operácia je ukončená naložením špeciálnej sťahujúcej elastickej bielizne na odsávanú oblasť.

Pooperačné obdobie :

Pri nekomplikovanom priebehu je ráno druhý deň po operácii realizovaný preväz a pacient je prepustený do domáceho ošetrovania. Špeciálne elastické nohavičky je nutné nosiť 4-6 týždňov, z toho prvé 3-4 týždne nepretržite (okrem času osobnej hygieny). Doma má klient kľudový režim, chôdza je počas prvého týždňa obmedzená iba k vykonaniu osobných potrieb. Po týždni je povolená primeraná fyzická aktivita. Návrat do práce je možný po cca 1-3 týždňoch( podľa rozsahu operačného zákroku). Postupne dochádza k vstrebávaniu (resorbcii) krvných podliatin a ústupu opuchu. Operačný výsledok možno považovať za definitívny asi po 3 mesiacoch od operácie.

Popísaný stav vychádza z bežného pooperačného priebehu. Rekonvalescencia je však proces individuálny a závisí od individuálnych schopností hojenia organizmu každého jedinca i od svedomitosti prístupu pacienta.

Počas predoperačnej konzultácie Vám plastický chirurg odpovie na všetky Vaše otázky súvisiace s operačným zákrokom a oboznámi Vás aj s rizikom možných peroperačných a pooperačných komplikácií.