Napnutie kože tváre (Face-lift)

Tento typ plastickej operácie umožňuje „omladenie“ a zvyšuje „svieži vzhľad“ tváre, čo sa dosiahne napnutím kože tváre a krku. Zákrok nedokáže zabrániť starnutiu kože tváre, ale oddiali ho. Počas zákroku možno spevniť aj hlbšiu väzivovo-svalovú vrstvu tváre (tzv. SMAS plastika), čo predĺži efekt zákroku. Zákrok je najvhodnejší u žien vo veku 45-55 rokov. Operáciu je možné vykonať aj u mužov, avšak estetický výsledok je menej uspokojivý čo sa týka nápadnosti jaziev (u mužov časom dochádza k preriednutiu vlasov) a odstránením nadbytku kože v oblasti pred ušnicami dochádza k posunu zarastenej časti kože (vlasy+ ochlpenie) k ušnici, čo je menej esteticky uspokojivé. Výsledky operácie sú tiež lepšie a dlhodobejšie u ľudí s chudšou oválnou tvárou ako u ľudí s plnou guľatou tvárou s hrubšou tukovou vrstvou. Pred operáciou sa odporúčame  mierne schudnúť (2-5kg) s následným zvýšením hmotnosti v pooperačnom období. V odstupe času pri opätovnom poklese kože tváre je možné zákrok zopakovať (obvykle po 5-10 rokoch).

Predoperačná príprava :

– 3 týždne pred operáciou neužívať lieky obsahujúce kyselinu
acetylosalicylovú (Acylpyrin, Aspirin, Anopyrin apod.).
– deň pre operáciou už nepoužívať žiadny krém ani pleťové mlieko
– v deň operácie k operačnému zákroku príde pacient nenalíčený, koža by    mala byť odmastená
– večer pred operáciou sa osprchovať, umyť si hlavu, na vlasy nedávať    žiadny lak ani tužidlo
– od polnoci pred operáciou nejesť, nepiť, nefajčiť
– vhodné je priniesť si tmavé okuliare a šatku na hlavu

Operácia :

Zákrok je realizovaný v lokálnej anestézii , alebo lokálnej anestézii doplnenej celkovou intravenóznou anestéziou alebo v celkovej anestézii (všetko podľa dohody s pacientom). Trvanie zákroku je cca 3 hodiny. Rezy sú vedené z ovlasenej spánkovej oblasti popred ušnicu okolo ušného lalôčika do oblasti za ušnicami. Operácia je ukončená vložením drénov do rany (nie vždy sa vkladajú) a elastickou bandážou tváre.

Pooperačné obdobie :

Pri nekomplikovanom priebehu druhý deň ráno je realizovaný preväz s odstránením drenáže (ak bola pri operácii zavedená). Pacientka dostane na tvár a hlavu špeciálny elastický návlek, ktorý potom nosí cca 14 dní. Doba hospitalizácie je 1-3 dni po operácii. Treba rátať s pomerne výrazným opuchom tváre a s krvnými podliatinami v oblasti očných viečok a krku. Kolísavá teplota okolo 37,5´C je normálnym pooperačným javom. V prípade teploty okolo 38´C a viac neklesajúcej ani po antipyretikách a spojenej s bolestivosťou je potrebné ihneď prísť na kontrolu, vzhľadom k riziku infekcie. Ďalší preväz je realizovaný po 5-tich dňoch, potom možno šetrne umyť vlasy nedráždivým šampónom. Stehy sa odstraňujú 10.-14. deň po operácii. Líčenie odporúčame najskôr týždeň po odstránení stehov, farbu na vlasy 4-6 týždňov po operácii.

Popísaný stav vychádza z bežného pooperačného priebehu. Rekonvalescencia je však proces individuálny a závisí od individuálnych schopností hojenia organizmu každého jedinca i od svedomitosti prístupu pacienta.

Počas predoperačnej konzultácie Vám plastický chirurg odpovie na všetky Vaše otázky súvisiace s operačným zákrokom a oboznámi Vás aj s rizikom možných peroperačných a pooperačných komplikácií.

CENNÍK:

Lifting tváre – podľa  rozsahu ( tvár, krk, brada ).    850 – 1200 €

Lifting čela  ( zdvihnutie obočia a vyhladenie kože čela ).    od 750  

Lifting vstrebateľnými niťami „Happy lift“ , „ APTOS“ ( vrátane materiálu).    od 600 – do 1500  € / podľa počtu a druhu nití/